Sportovní výživa pro děti a dospívající sportovce

Dospívající sportovci mají zvýšené nároky na energii a bílkoviny

Rostoucí děti a dospívající, kteří sportují, mají vyšší energetické nároky a požadavky na příjem bílkovin ve srovnání s dospělými. Pokud vezmeme v úvahu i to, že dětí se častěji týkají nutričními nedostatky (preference nezdravých potravin, nezájem o výživu, odmítání pokynů rodičů apod.), je jistě na místě zvážit doplnění stravy o sportovní stravu. Primárním cílem je poskytnout energii a bílkoviny, nikoli podporovat specifický výkon. Pro děti a dospívající v zásadě platí stejná základní výživová doporučení jako pro dospělé sportovce:

» Sacharidové sportovní nápoje s elektrolyty je vhodné užívat při sportovních aktivitách trvajících déle než jednu hodinu.«

» Doporučuje se konzumovat energetické tyčinky a jiné lehce stravitelné svačinky s obsahem sacharidů během dne, zejména před energeticky náročnými aktivitami.«

» Sacharido-proteinové koktejly je nejlepší konzumovat krátce po výkonu.«

gymnast

 

Obecná doporučení ohledně sportovní výživy pro děti a dospívající

1. Tekutiny

Žízeň by měla být vždy motivací k pití. U sportujících dětí, které se plně soustředí na trénink, se ale často stává, že na pití úplně zapomenou. Některé děti jsou jednoduše velmi horlivé nebo si na pití nevzpomenou kvůli příliš velkému rozptýlení. Proto je na jejich pitný režim potřeba dohlédnout.

Když je potřeba dodat energii, nejlepší je zvolit pro děti a juniory sportovní nápoje bez okyselujících látek (COMPETITION® nebo neochucený ULTRA COMPETITION®). Jinak postačí voda nebo šumivé tablety s ovocnou příchutí bez cukru ELECTROLYTES (případně neochucené SALT CAPS s jemnějším složením), to záleží, jakým chutím dávají přednost. Nebo lze pro dodání energie rozmíchat čistý maltodextrin (MALTODEXTRIN 100) do slabého čaje (např. Rooibos), nejlépe se špetkou kvalitní mořské soli na 1 litr tekutiny.

 

2. Energie

Kromě sportovních nápojů slouží různé tyčinky také jako lehce stravitelný zdroj energie. Lze je pohodlně vzít kamkoli a konzumovat před, během i po výkonu. Do určité míry lze takto používat i sacharidové gely. Ty by však měly být vyhrazeny pro intenzivní soutěže nebo jako rychlá pomoc při akutním nedostatku energie. SPONSER nabízí různé tyčinky vhodné pro děti a juniory:

fotbal

 

3. Proteiny


Zdravý růst a zdraví kostí je pro děti a dospívající velmi důležité a vyžaduje dostatek bílkovin ve stravě. Také rychlé zotavení po fyzické aktivitě závisí na příjmu bílkovin. A také na dodávce energie, aby se optimálně podpořila resyntéza bílkovin. Proto je třeba věnovat zvláštní pozornost dennímu přísunu bílkovin u dětí. Základním pravidlem je příjem 1,5-2,0 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti za den. Výhodně by jedna porce jídla měla obsahovat 20-30 g bílkovin a měla by být přijata spolu s cca 30-50 g sacharidů do 1 hodiny po náročných sportovních aktivitách. Hrubým vodítkem může být také pravidlo příjmu 20-30 g bílkovin každých 3-5 hodin.

Pro doplnění jídelníčku o kvalitní bílkoviny jsou vhodné čistě proteinové nápoje, jako WHEY ISOLATE 94 (neutrální příchuť neobsahuje sukralózu) nebo proteino-sacharidové regenerační nápoje, jako je RECOVERY DRINK, RECOVERY SHAKE nebo PRO RECOVERY (obsahuje kolostrum). Pro občasné zpestření jsou vhodné také chutné proteinové tyčinky s nízkým obsahem cukru CRUNCHY PROTEIN BAR (varianta Peanut-caramel neobsahuje sukralózu).

 

4. Omega-3 mastné kyseliny a vitamín D


Omega-3 mastné kyseliny (EPA + DHA) patří mezi esenciální mastné kyseliny a tělo si je samo nedokáže vytvořit v dostatečném množství. Proto musí být poskytovány prostřednictvím stravy. Společnosti pro výživu doporučují přijímat 500 mg omega-3 mastných kyselin denně. Toto množství by vyžadovalo konzumaci 40 až 70 g tučných ryb (sardinka, sleď, losos, makrela) nebo 175 g pstruha denně. Doplňky s omega-3 se proto doporučují, pokud děti konzumují tučné ryby méně než dvakrát týdně.

Vitamin D je celosvětově jedním z nejčastějších deficitních vitamínů. Protože se primárně tvoří v kůži díky slunečnímu záření, potrava není jeho hlavním zdrojem. Suplementace však umožňuje kompenzovat nedostatečné slunění. Zejména v zeměpisných šířkách severně od Alp, kde sluneční záření a priori stěží postačuje k dosažení současných zdravotních doporučení vitaminu D. Zvlášť, pokud nadměrné používání opalovacího krému brání tvorbě vitamínu v kůži. Vitamin D je nezbytný pro tvorbu zdravých kostí během růstu a pro správně fungující imunitní systém.

Suplement OMEGA-3 PLUS slouží jak k doplnění omega-3 mastných kyselin, tak vitamínu D.

tenis

 

5. Carboloading


Cílený carboloading by měl být zvažován pouze před soutěžemi s výrazným vytrvalostním charakterem nebo jako dočasné opatření v případě akutního nedostatku energie nebo zvýšených energetických nároků (tréninkové kempy). O částečném karboloadingu lze uvažovat ve fázích růstových spurtů a opožděného nabírání hmotnosti. Užívání CARBO LOADERu 2-4x denně v tomto specifickém období pomáhá pokrýt zvýšenou energetickou potřebu snadněji než běžnou stravou.

 

Sledujte zdraví zubů!


Je známo, že cukr a kyseliny jsou pro zuby špatné. Nejškodlivější je neustálé popíjení a až příliš časté usrkávání sacharidových a kyselých nápojů, zejména těch, které obsahují ovocné šťávy. Alternativou jsou sportovní nápoje bez obsahu kyselin, jako je COMPETITION®, nebo nápoje bez sacharidů, pokud není potřeba žádná energie navíc (ELECTROLYTES). Smysluplné je také vyplachování úst vodou nebo užívání žvýkaček bez cukru (sliny mají ochranný účinek) po konzumaci nápojů s obsahem sacharidů – až do další příležitosti k dentální hygieně pomocí zubního kartáčku.

swim

 

Vyhněte se kofeinu a kreatinu


Používání specifických doplňků zvyšujících výkon, jako je kofein, kreatin, beta-alanin, nebo speciálních nutričních strategií, jako je soda-loading, musí je jednoznačně považováno za nevhodné pro děti, i když při obvyklých doporučených dávkách nemusí být žádné zdravotní riziko. Dokud se technické dovednosti a faktory fyzické výkonnosti stále vyvíjejí a nejsou zdaleka plně využívány, výkonnostního pokroku dosáhnete mnohem efektivněji podporou jejich rozvoje.

 

Je třeba mít na paměti, že jakékoli nutriční opatření je dobré pouze do té míry, do jaké je možné jej v praxi realizovat. Důležitější je najít vyhovující produkty, ideální dávkování a chuťové variace, které dotyčný dobrovolně a rád přijme, než se tvrdošíjně držet fixních výpočtů a doporučení pro příjem živin. Pokud se něco praktikuje s neochotou, realizace dříve nebo později selže.

Screenshot 2024-06-17 at 15-24-51 SPONSER® SPORT FOOD 🇨🇭 (@sponsersportfood_com) • Fotky a videa na Instagramu

 

Autor: Remo Jutzeler
Vedoucí R&D SPONSER SPORT FOOD
Ing. Applied Food Sciences UAS
MAS Nutrition & Health ETHZ

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.