Sportovní výživa jako podpora při rekonvalescenci po úrazu

Fyzická aktivita je spojena s řadou zdravotních benefitů. Na druhé straně, sportovní aktivita může být spojena také s úrazy, které mají krátkodobé i dlouhodobé zdravotní dopady spojené s výdaji na zdraví.

Podle údajů Organizace spojených národů se odhaduje, že dochází celkově ke 3–5 milionům sportovních zranění ročně.1 V České republice je každoročně ošetřeno přibližně 400 000 sportovních úrazů.2

V tomto článku se dozvíte:

  • jaké sporty jsou nejvíce nebezpečné,
  • jaká sportovní zranění jsou nejčastější,
  • jak lze snížit riziko zranění při sportu,
  • a pokud již k poranění dojde, jakou zvolit výživu, aby se tělo rychleji zregenerovalo a Vy jste byli opět v plné síle. 

uraz fotbal

 

Jaké sporty jsou nejvíce rizikové?

Některé sporty jsou z hlediska zranění rizikovější. Dle Zprávy národní zdravotní statistiky CDC (USA) bylo u všech osob (16,3 %) / žen (18,6 %) nejčastější aktivitou při zranění cvičení (aerobik, posilování, běh a školní sportovní aktivity). U mužů byly nejčastěji uváděnými aktivitami cvičení (14,9 %), fotbal (12,4 %) a basketbal (12,2 %), dále jízda na kole (7,1 %) a rekreační sport (6,5 %).3 Statistiky z Austrálie ukazují, že ke sportovním zraněním dochází zejména při cyklistice, motoristických, kolečkových a míčových sportech - viz graf 1.4

Jak je vidět, poranění při sportu je běžnou záležitostí. Rizikovou skupinou jsou začínající a rekreační sportovci, ale zranění se nevyhýbá ani profesionálům.5, 3

Zranění není stresující jen kvůli bolestivosti a omezení hybnosti, ale představuje také psychickou i finanční zátěž. Například ve Švýcarsku se ročně stane 40 tisíc nehod souvisejících s fotbalem, což vede k 500 tisícům neodpracovaných pracovních dnů.1 A roční náklady na zdravotní péči při léčbě zranění způsobených fyzickou aktivitou šplhají např. v USA nebo v Austrálii do miliard amerických dolarů.6, 7, 8

australie

 

Nejčastější sportovní úrazy

Sportovní úrazy můžeme rozdělit na:

  • akutní úrazy (zlomeniny, výrony, podvrtnutý kotník, natržený sval, natažené tříslo) – dochází k nim náhle a bez varování.
  • chronické úrazy způsobené opakovaným stresem (např. zánět okostic, stresové zlomeniny, tenisový loket) – vznikají jako důsledek nadměrného používání nebo opakovaného pohybu stejného kloubu v průběhu času a přepínání se.9
common injuries

 

Lze zranění při sportu předejít?

Pohyb má blahodárné účinky na metabolismus, celkovou kondici i koncentraci. Avšak vždy je tu riziko zranění. Správnými bezpečnostními kroky lze sportovním zraněním často předejít, a to například používáním ochranných pomůcek (vycpávek, helem, vhodné obuvi, brýli, chráničů zubů,...) nebo vyhnutím se sportovním aktivitám v nevhodném prostředí (např. při snížené viditelnosti). Výhodou je rovněž znalost prostředí a terénu předem před zahájením závodu. 

Pokud Vás při tréninku přepadne silná bolest, přerušte trénink a dejte si několik dní oddych (pokud bolest přetrvává, opakuje se při určitých činnostech nebo si všimnete nějakých změn na kůži postižené oblasti, navštivte lékaře). Není dobré se přetěžovat, přepínat a jít přes bolest, neboť následky pak bývají mnohem horší.

Níže na obrázku najdete základní tipy, jak minimalizovat riziko zranění při sportu.

PREVENCE3

 

Podpořte regeneraci cílenou výživou

Výživa má velký vliv na fyzické a duševní zdraví a pohodu sportovců.10, 11, 12, 13 Přiměřená a vyvážená strava je při rekonvalescenci a rehabilitaci nanejvýš důležitá, byť bývá bohužel často přehlížena. Věda prokázala, že proteiny a kreatin, ale také omega-3 mastné kyseliny mohou přispět ke zlepšení zotavení ze zranění svalů.14

cíle

Níže si povíme více o tom, jakým způsobem můžete (nejen) tyto látky doplnit.

Základním doporučením během rekonvalescence po úrazu je jíst pestrou a přirozenou stravu s minimálně průmyslově zpracovanými potravinami. Pro zajištění dostatečného příjmu BÍLKOVIN ze stravy, tj. 2-2,5 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti, by měly být potraviny obsahující bílkoviny zařazovány do hlavních jídel i jako svačiny, abychom udrželi svalovou hmotu.

K tomu jsou vhodné:

Suplementace KREATINEM se podle Tiptona doporučuje i během rehabilitace po imobilizaci, aby byl lépe stimulován svalový růst.14 SPONSER® nabízí kreatin:

HMB jako metabolit leucinu má antikatabolickou funkci, a je proto zvláště důležitý pro udržení svalů během imobilizace.15 Tuto látku obsahují 3 produkty značky SPONSER:

Vzhledem k tomu, že OMEGA-3 MASTNÉ KYSELINY jsou považovány za protizánětlivé a imunomodulační, nabízejí také slibnou výhodu při rehabilitaci po úrazech.16 Vitamin D a vápník je vhodný po zlomeninách kostí nebo operacích.17 SPONSER® doporučuje OMEGA-3 PLUS, rybí olej s vitamínem D, a IMMUNOGUARD, komplexní doplněk pro podporu imunity.

V rámci švýcarské značky SPONSER můžete dále podpořit hojení po úraze doplněním antioxidantů (NITROFLOW PERFORMANCE a RED BEET VINITROX) železa (LACTOFERRIN), glukosaminu (GLUCOSAMIN, CHONDROITIN & MSM) či l-glutaminu (L-GLUTAMINE).

Kdy a co suplementovat? S výběrem Vám pomůže následující infografický přehled:

2 - kopie

10

11

3

13

14

6

16

 17

 

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.